Новини

Европейска нощ на учените - 2023 година

         

          Дом на науката и техниката – Враца, със съдействието на ППМГ „Акад. Иван Ценов” гр. Враца, организираха „Европейска нощ на учените” на 13.10.2023 г. от 18 ч. в салона на ДНТ – Враца на тема „Нанотехнологии“.

         Интересен факт е, че Кралската шведска академия на науките реши да удостои с Нобеловата награда за физика за 2023 г. Пиер Агостини от университета на щата Охайо, САЩ, Ференц Краус от Института "Макс Планк" за квантова оптика и от университета "Лудвиг-Максимилианс" Мюнхен, Германия и Ан Л'Юийе от университета Лунд, Швеция за Експериментални методи за генериране на атосекундни светлинни пулсации за изследване на диманиката на електроните в материята.

          Европейска нощ на учените е най-мащабното европейско събитие в чест на науката, научните изследвания и иновациите. То показва многообразието на науката и нейното въздействие върху ежедневието на гражданите по забавен и вдъхновяващ начин. Нощта на учените си поставя за цел да приближи учените и научните изследвания до широката общественост и да повиши интереса на младите хора към кариера в областта на науката.

          Тазгодишно събитие, обхващаща над 300 града в Европа и по света. В България, проектът SEARCH, носи в себе си ключовите теми Science + Environment + Art = Resilience (Наука + Околна среда + Изкуство = Устойчивост). Инициативата е подкрепена от Европейския съюз и цели да насърчи интереса и ангажираността на хората, особено на учениците, в областта на науката и научните изследвания.

          Екип Еразъм при ППМГ „Акад. Иван Ценов“ – гр. Враца в състав: г-жа Калина Николова, г-жа Пепа Павлова и г-жа Ани Павлова разработиха и представиха научна работилница на тема „Физика на красотата – структурни цветове“. Водени от целите на проект „Пълен STR^5EAM напред“ по Програма Еразъм+ и вдъхновени от любопитството как работи светът, екипът представи своята работа пред ученици и учители

       Чрез интерактивни игри участниците бяха запознати с размерите на Вселената и как се наблюдават най-големите и най-малките частици в света около нас, какво е самосглобяване и защо е важно за съвременните нанотехнологии. Друг акцент на занятието, представен на участниците чрез интересни практически задачи, бяха заимстваните от природата структурни цветове, които използват физика на светлината в наномащаб. Изработването на книгоразделители със структурни бои показа на учениците идеята за бъдещото екологично изкуство. Особено внимание се отдели на приложението на нанотехнологиите в различни области: технология за борба с фалшифицирането, сложни сензори, антирефлекторни слънчеви панели, естествено изглеждащи електронни дисплеи, цветни принтери, текстилна промишленост, медицина и др. Г-жа Пепа Павлова сподели, че откритията на тазгодишните лауреати на Нобелова награда за химия са още една стъпка в разработването на структурните цветове; квантовите точки вече се използват широко, например в компютърни и телевизионни екрани, базирани на технологията QLED (квантов светодиод), в биохимията за проследяване на клетки и в медицината за идентифициране на туморна тъкан в тялото.

          Събитието провокира интереса на учители и  ученици от ППМГ „Акад. Иван Ценов”, СУ „Отец Паисий”, ПГТР, СУ „Козма Тричков”, ПЕГ „Йоан Екзарх”, СУ „Никола Войводов”.

 

          Дом на науката и техниката изказва своята благодарност на Екип Еразъм от ППМГ "Акад. Иван Ценов" и на  учениците и учителите, участвали в "Европейската нощ на учените" за съвместната ползотворна работа.

 

<< Върнете се на предишната страница